z Regionu

Kielce Europejskim Miastem Sportu 2018!

2017-09-20 14:24

W marcu 2017 roku podjąłem się inicjatywy zgłoszenia Kielc do tytułu Europejskiego Miasta Sportu 2018. Mój wniosek spotkał się z poparciem ze strony władz miejskich, z którymi wspólnie przygotowaliśmy dokument aplikacyjny oraz zorganizowaliśmy wizytę komisji ewaluacyjnej ACES Europe w naszym mieście.  

European Capitals and Cities of Sport Federation (ACES Europe) jest organizacją pozarządową z siedzibą w Brukseli, przyznającą od 2001 roku nagrodę Europejskiej Stolicy/Miasta/Społeczności Sportu dla miasta wyróżniającego się wysokim poziomem kultury fizycznej, propagującego zasady „fair-play”, zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną, budowania poczucia wspólnoty, włączenia społecznego poprzez sport oraz czerpania satysfakcji z uprawiania sportu. Nagroda przyznawana jest na corocznej gali w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Komisja Ewaluacyjna, która wizytowała nasze miasto doceniła ważną rolę, którą odgrywa sport w życiu codziennym mieszkańców. Doceniono nie tylko kieleckie obiekty sportowe, ale również licznie działające w mieście stowarzyszenia i związki sportowe, rzesze osób uprawiające sport masowy, a także organizację wielkich imprez sportowych, promocję zdrowego trybu życia oraz integrację niepełnosprawnych poprzez sport.

Jednym z wydarzeń promujących integrację osób niepełnosprawnych poprzez sport będzie organizowany przeze mnie oraz Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie 30 września 2017 roku event „Paragedon – I Festiwal aktywności ruchowej osób niepełnosprawnych”, na który już dziś serdecznie zapraszam.

Uroczyste przyznanie tytułu odbędzie się na gali 6 grudnia 2017 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w czasie której wręczona zostanie okolicznościowa flaga.