z Regionu

Obchody rocznicowe

2017-06-19 10:46

W dniu 16 czerwca 2017 roku wziąłem udział w organizowanych przez Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie obchodach 73. rocznicy śmierci pułkownika Jana Piwnika  „Ponurego” – uczestnika wojny obronnej 1939 r., cichociemnego, dowódcy partyzanckiego Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie.

W ramach inicjatywy przeprowadzono uroczystości patriotyczne składające się z: konkursu piosenki patriotycznej i konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz z części oficjalnej.

Celem wydarzenia było kultywowanie tradycji narodowej i historii państwowej, przywracanie pamięci o losach bohaterów z czasów wojny i partyzantki. Region świętokrzyski odgrywa szczególną rolę w kultywowaniu pamięci o czynach i śmierci Jana Piwnika „Ponurego”, który za swoją postawę został odznaczony orderem Virtuti Militari oraz pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

W trakcie piątkowych uroczystości przygotowano także wiele atrakcji skierowanych do mieszkańców Kielc. Dzieci i młodzież mogły wziąć udział w organizowanych tego dnia quizach i konkursach wiedzy z okresu II Wojny Światowej, zabawach plastycznych, a także w grach edukacyjnych związanych z okresem wojennym i partyzanckim.

Część główną obchodów swoją obecnością zaszczyciła pani Teresa Piwnik – wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – okręg Kielce, bratanica Jana Piwnika „Ponurego”, która wygłosiła krótkie przemówienie. W trakcie obchodów odczytano także fragment publikacji Cezarego Chlebowskiego „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” – opisującej szlak bojowy płk. Jana Piwnika „Ponurego” – od lądowania pod Łyszkowicami w 1941 roku aż po śmierć poniesioną w ataku na niemieckie oddziały pod Jewłaszami 16 czerwca 1944 roku.

W inicjatywie udział wzięli również: członek Związku Solidarności Polskich Kombatantów, p. Daniel Nowakowski oraz p. Halina Rutecka z Wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków, którzy opowiedzieli o doświadczeniach z czasów II Wojny Światowej. Odbyła się także promocja filmu „Wilk” w reżyserii Dionizego Krawczyńskiego – prezesa Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, opowiadającego o Zbigniewie Kruszelnickim ps. „Wilk”, dowódcy oddziału dywersyjnego Obwodu Kieleckiego AK, który zginął w wieku 22 lat w czasie akcji w Miedzianej Górze.  

Obchody 73. rocznicy śmierci Jana Piwnika „Ponurego” zostały zakończone występem zespołu Tumlinianie oraz ich wykonaniem pieśni „Wolność Przynieść Ojczyźnie”.