z Parlamentu

Podsumowanie sesji plenarnej w Strasburgu

2015-01-16 12:17

Pierwsza sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w 2015 roku odbyła się 12-15 stycznia. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schultz rozpoczął sesję od oświadczenia dotyczącego ataku terrorystycznego na redakcję "Charlie Hebdo" w Paryżu, a ofiary tego tragicznego wydarzenia zostały uczczone minutą ciszy.

Drugi dzień sesji rozpoczął się od upamiętnienia 70-rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz, gdzie w okresie 1940-1945 zginęło ponad 1,1 miliona ludzi.

Podczas wtorkowego posiedzenia plenarnego, po raz pierwszy wystąpił Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Debata poświęcona była wynikom grudniowego szczytu UE, na którym szefowie rządów i państw UE poparli plan zainwestowania 315 miliardów euro w gospodarkę. EFIS zamierza stanąć naprzeciw spowolnieniu gospodarczemu w krajach Unii Europejskiej. Plan stawia sobie za cel korzystne pobudzanie inwestycji gospodarki bez zwiększania zadłużenia. Tego samego dnia premier Włoch, Matteo Renzi wraz z Przewodniczącym Komisji Europejskiej, Jean-Claude’m Juncker’em podsumowali prezydencję włoską, która dobiegła końca.

W środę Premier Łotwy Laimdota Straujuma mówił na temat priorytetów rozpoczynającej się łotewskiej prezydencji. Trzeciego dnia sesji Federica Mogherini przeprowadziła debatę z europosłami na temat wytycznych polityki zagranicznej UE dot. sytuacji na Ukrainie, ostatnich wydarzeń w Egipcie, oraz Nigerii.

Natomiast w czwartek odbyły się debaty w sprawie sytuacji w Pakistanie i Kirgistanie, oraz głosowania ostatecznych wytycznych polityki, co do Libii, Ukrainy, Egiptu oraz wolności słowa w Turcji.

W trakcie sesji plenarnej w Strasburgu zabrałem głos w debatach poświęconych pogarszającej się sytuacji praw człowieka w Egipcie, w sprawie okrutnych ataków przeprowadzonych przez zbrojną grupę ekstremistów Boko Haram w północnej Nigerii, w kwestii brutalnego ataku talibów na szkołę w Peszawarze, a także złożyłem oświadczenie pisemne na temat Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju (ERR).