z Parlamentu

Jedź do Strasburga - konkurs Euroscola

2015-02-16 17:33

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce organizuje po raz kolejny konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych w ramach programu Euroscola. Nagrodą jest dofinansowany wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w roku szkolnym 2015/2016 na spotkanie Euroscoli. W Strasburgu młodzież bierze udział w symulowanej sesji plenarnej "prawdziwego" Parlamentu Europejskiego, pracuje w "komisjach", głosuje nad "rezolucjami" i cały czas posługuje się językiem obcym, kontaktując się przy tym z rówieśnikami z całej Europy.

Charytatywny turniej piłkarski

2015-02-16 17:22

W najbliższą niedzielę, 22 lutego, odbędzie się w Brukseli charytatywny turniej piłki nożnej Play and Make a Difference, nad którym objąłem patronat. W tym halowym turnieju rywalizować będą ze sobą pięcioosobowe zespoły, w tym także żeńskie i mieszane. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest zbiórka funduszy na projekt infrastruktury wodnej w Ugandzie, a co za tym idzie, zmiana życia 8 tysięcy lokalnych mieszkańców na lepsze, poprzez zapewnienie im dostępu do czystej wody.

Spotkanie powitalne Intergrupy Sport

2015-02-06 10:29

W ubiegłą środę odbyło się pierwsze spotkanie Intergrupy Sport, której jestem wiceprzewodniczącym. Przewodniczący Marc Tarabella i Santiago Fisas Ayxelà, oficjalnie powitali zaproszonych gości, wśród których byli przedstawicieli Komisji Europejskiej, Komitetu Olimpijskiego oraz różnych organizacji i federacji sportowych.

Przyszłość i potencjał europejskich seriali - EBU workshop

2015-02-04 13:00

W ostatni piątek miałem zaszczyt wystąpić jako jeden z mówców w zorganizowanym warsztacie na temat perspektyw polityki UE dla sektora audiowizualnego w globalnym świecie cyfrowym. Wydarzenie było połączone z pokazem dwóch przedpremierowych odcinków serialu "The Team", który był wyświetlany dzień wcześniej w BOZAR.

Wymiana poglądów z Komisarzem Oettingerem

2015-01-29 13:56

Rok 2015 będzie kluczowy dla regulacji europejskich dotyczących jednolitego rynku cyfrowego. Tak wynika z informacji przekazanych na Komisji Kultury i Edukacji (CULT) przez komisarza Günthera Oettingera podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim

Europejska Nagroda im. Karola Wielkiego dla Młodzieży

2015-01-29 13:51

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie Europejska Nagroda im. Karola Wielkiego dla Młodzieży, który przeznaczony jest dla młodych ludzi, realizujących projekty ułatwiające porozumienie między obywatelami krajów europejskich. Termin wysyłania zgłoszeń upływa 23 lutego 2015 roku.

Posiedzenie Komisji Rozwoju

2015-01-23 14:27

W trakcie ostatnich posiedzeń Komisji Rozwoju (DEVE), które odbyły się w dniach 21-22 stycznia, zaprezentowałem swoją opinię dotyczącą unijnego systemu certyfikacji własnej w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw odpowiedzialnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota, pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka.

Opinia na temat konfliktu minerałów

2015-01-22 18:33

Wydaję się, że krwawe minerały to kwestia dość odległa od naszego codziennego życia. Jednak kiedy zdamy sobie sprawę, że minerały takie jak cyna, tantal, wolfram i złoto, znajdują się w większości urządzeń elektronicznych, z których korzystamy na co dzień, możemy dojść do wniosku, iż kupując tego typu urządzenia mimowolnie finansujemy konflikty i zbrojne bojówki, jak chociażby w Demokratycznej Republice Konga. Dlatego tak ważna jest kontrola nad łańcuchem dostaw tych surowców, która ma na celu przerwanie finansowania ze sprzedaży minerałów dla zbrojnych grup.

Raport na temat filmu europejskiego w dobie cyfrowej

2015-01-22 11:47

W trakcie wtorkowego posiedzenia Komisji Kultury i Edukacji zaprezentowałem projekt swojego sprawozdania w sprawie filmu europejskiego w dobie cyfrowej. Celem sprawozdania jest wspieranie europejskiego filmu, poprzez poprawę jego promocji, dystrybucji, dzięki czemu każdy obywatel Europy będzie mógł czerpać korzyści z europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Posiedzenie Komisji Kultury i Edukacji

2015-01-21 17:04

Podczas ostatniego spotkania Komisji Kultury i Edukacji, która odbyła się 20 stycznia poruszono wiele ważnych tematów, a także doszło do wymiany poglądów w ich kwestiach. Przewodnicząca rozpoczęła posiedzenie od wygłoszenia krótkiego oświadczenia dotyczącego ataku terrorystycznego na redakcję "Charlie Hebdo" w Paryżu, a jego ofiary zostały uczczone minutą ciszy.