z Parlamentu

Ratyfikacja Traktatu z Marakeszu

2015-03-12 12:15

W odpowiedzi na pytanie pisemne zadane przeze mnie wraz z innymi posłami, w sprawie ratyfikacji Traktatau z Marakeszu o ułatwieniu dostępu do opublikowanych utworów osobom niewidomym, niedowidzącym i cierpiącym na inne zaburzenia odczytu druku, Rada Europejska udzieliła następującej odpowiedzi.

Opinia ws. krwawych minerałów przyjęta

2015-03-10 09:24

Komisja Rozwoju PE przyjęła, w poniedziałek, podczas nadzwyczajnego posiedzenia w Strasburgu, opinię posła Bogdana Wenty ws ustanowienia unijnego systemu certyfikacji łańcucha dostaw odpowiedzialnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka. System certyfikacji wymaga od importerów tych metali »należytej staranności«, poprzez wprowadzenie śledzenia zakupu i sprzedaży oraz zarządzanie nimi zgodnie z wytycznymi OECD. System ten ma zapewnić przejrzystość praktyk i potwierdzać, że dostawcy tych minerałów, a także huty i rafinerie, które je przetwarzają, pozyskują je w legalnym handlu z handlarzami w krajach dotkniętych konfliktem

Trening HC Kraainem

2015-03-03 10:16

Poniedziałkowy wieczór zakończył się dla mnie miłym akcentem, miałem bowiem okazję poprowadzić trening piłki ręcznej dla chłopców w sekcji do lat 16, w lokalnym klubie HC Kraainem.Grupa ta - minimes - jest o tyle specjalna, że spośród 12 zawodników aż 7 jest z Polski. Na co dzień trenerką zespołu jest Niemka Anja Matzken, była zawodniczka pierwszej ligi piłki ręcznej w Niemczech.

Posiedzenie Komisji Rozwoju (23-24 lutego)

2015-02-26 12:35

W trakcie ostatniego posiedzenia Komisji Rozwoju (DEVE) odbyła się wymiana poglądów z Jeanem-Louisem De Brouwerem, dyrektorem operacji ds. pomocy humanitarnej i ochrony ludności (DG ECHO) na temat kryzysu humanitarnego na Ukrainie. Podczas posiedzenia odbyła się wymiana poglądów na temat poprawek do mojej opinii dotyczącej konfliktu minerałów.

Ceremonia Europejskiej Nagrody Obywatelskiej

2015-02-25 19:13

W środowe popołudnie odbyła się w Parlamencie Europejskim ceremonia dla zdobywców Europejskiej Nagrody Obywatelskiej, która w tym roku przypadła, między innymi, Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka", profesor Annie Wolff-Powęskiej oraz kielczaninowi, doktorowi Bartłomiejowi Zapale.

Debata EMSA

2015-02-24 18:54

W dniu wczorajszym miałem zaszczyt uczestniczyć w debacie, organizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Medycyny (EMSA - European Medical Students' Association), które zajmuje się szeroko pojętą edukacją w zakresie medycyny, mających na celu poszerzenie wiedzy, podniesienie kwalifikacji i zdobycie nowych doświadczeń przez studentów uczelni medycznych. Tematem panelu dyskusyjnego była "Międzyzawodowa współpraca w służbie zdrowia".

First EU Charity Football Championship

2015-02-24 15:59

W ubiegłą niedzielę na terenie kampusu International School of Brussels odbył się charytatywny turniej piłki nożnej Play and Make a Difference, nad którym objąłem patronat. Rywalizacja w turnieju cieszyła się sporym zainteresowaniem, zgłosiło się bowiem aż 14 pięcioosobowych zespołów reprezentujących różne instytucje i firmy, z zawodnikami wielu narodowości.

Oskar dla "Idy"

2015-02-23 10:35

Chciałbym serdecznie pogratulować reżyserowi Pawłowi Pawlikowskiemu zdobycia tak prestiżowej nagrody, jaką jest Oskar. Jest to wielki sukces polskiego kina.

Podczas 87 gali rozdania Oskarów film "Ida" Pawła Pawlikowskiego otrzymał Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. "Ida" zdobyła pierwszego Oscara dla polskiego filmu w tej kategorii, poprzednim nominowanym był "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego w 1962 r.

Kwestia Asii Bibi

2015-02-19 10:59

Wysoka przedstawiciel i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Federica Mogherini udzieliła odpowiedzi na pytanie pisemne zadane przeze mnie wraz z innymi posłami, w sprawie ratowania Asii Bibi przed wyrokiem śmierci.

116 000 - telefon ws. zaginionych dzieci

2015-02-19 10:18

Komisarz ds. sprawiedliwości, konsumentów i równości płci Vera Jourova udzieliła odpowiedzi na pytanie pisemne do Komisji Europejskiej, zadane przeze mnie oraz innych posłów, w sprawie dalszego finansowania numeru 116 000, o zadanie którego poproszony zostałem przez Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA.