z Parlamentu

Warsztat na temat europejskiego kina w dobie cyfrowej

2014-11-18 18:43

W dniu dzisiejszym miałem przyjemność, wraz z posłem Jean-Marie Cavadą, organizować warsztat Creativity Works "Making European Films and Television", na temat realizacji oraz produkcji filmów i dzieł audiowizualnych. Inicjatywa ta uzupełnia się z moim raportem, który przygotowuję na temat europejskiego filmu w dobie cyfrowej.

W Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego będziemy omawiać kwestie związane z prawem autorskim i przyszłością kina i dlatego chciałem zorganizować to wydarzenie, by dać możliwość profesjonalistom z sektora opowiedzenia o tym jak zrobić film w praktyce, od oryginalnego pomysłu poprzez etapy produkcji, dystrybucji, mając na uwadze finansowanie filmów i wszystkich zaangażowanych podmiotów.

Obok mnie i posła Cavady zasiedli:

- Ross Biggam - Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Telewizji Komercyjnych w Europie,

- Pauline Durand-Vialle - Dyrektor Naczelna Federacji Europejskich Reżyserów Filmowych,

- Charlotte Lund Thomsen - Radca prawny Międzynarodowej Federacji Wideo i Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych,

- Jan Runge - Dyrektor Naczelny Międzynarodowego Związku Kin,

- Stephen Flint - Dyrektor Operacyjny Światowej Wytwórni Rozrywkowej w Fremantle Media.

W czasie warsztatu słuchacze mieli okazję poznać przemysł filmowy oraz telewizyjny "od podszewki", a więc z zupełnie innej perspektywy niż będąc jedynie odbiorcą dzieł audiowizualnych. Charlotte Lund Thomsen, na przykładzie duńskiego filmu "Kochanek królowej" (En Kongelig Affære) opisała poszczególne etapy powstawania dzieła audiowizualnego, począwszy od planowania i finansowania, po jego wypuszczenie na rynek i dystrybucję kinową. Z kolei Stephen Flint z FremantleMedia opowiedział o doświadczeniach swoich i swojej firmy, w tworzeniu programów przeznaczonych dla telewizji, w tym popularnych w naszym kraju formatów, tj. programów na licencji zagranicznej, spośród których można wymienić takie programy jak chociażby Mam talent, X Factor, czy Idol.

Warsztat cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, zgromadził ponad 100 uczestników i będzie kontynuowany w przyszłości, by szerzyć informacje na temat dzieł audiowizualnych oraz praw autorskich.