Aktualności

Posiedzenie plenarne w Strasburgu 11-14 Czerwca

2018-06-08 12:33

 

Tematy obrad

 

   

Pobierz briefing w formacie PDF 

Premier Holandii Mark Rutte będzie siódmym europejskim przywódcą, który zabierze głos w debacie plenarnej na temat przyszłości Unii. Posiedzenie, z udziałem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, zaplanowano na środę, o 10.00.

We wtorek posłowie do PE będą debatować nad konsekwencjami decyzji prezydenta USA Donalda Trump'a o odstąpieniu od irańskiego układu nuklearnego i stanowiskiem Unii Europejskiej w tej sytuacji. W debacie weźmie udział Federika Mogherini, szefowa unijnej dyplomacji.

Debata na temat poselskich priorytetów w związku ze spotkaniem liderów UE, 28 i 29 czerwca, w Brukseli, odbędzie się we wtorek. Najważniejsze tematy Szczytu to migracja, bezpieczeństwo, obronność, długoterminowy budżet UE, Brexit oraz reforma strefy euro.

Parlament Europejski powinien zmniejszyć się z 751 do 705 posłów, kiedy Wielka Brytania opuści UE, zgodnie z projektem ustawy, który ma zostać poddany pod głosowanie w środę.

Posłowie mają poprzeć przepisy dla całej UE, zapewniające bezpieczne używanie dronów oraz wspomagające rozwój rynku.

W środę o 15.00 Parlament Europejski będzie ponownie debatował o zmianach w polskim sądownictwie z Fransem Timmermansem, pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej.

Parlament Europejski przyjmie rezolucje się w sprawie wzmocnienia obrony cybernetycznej UE. Proponuje utworzenie zespołu szybkiego reagowania, program wymiany młodych oficerów w ramach wojskowego Erasmusa, wspólne ćwiczenia cybernetyczne i ścisłą współpracę z NATO. Debata we wtorek, głosowanie w środę.

Inwazja Rosji na Gruzję, która miała miejsce prawie dziesięć lat temu, zaostrzyła konflikty między Gruzją a popieranymi przez Rosję "republikami" Abchazji i Osetii Południowej. Bezpieczeństwu w tym regionie będzie poświęcona debata plenarna z udziałem Federiki Mogherini, szefowej unijnej dyplomacji.

Unijna pomoc finansowa w wysokości miliarda euro ma służyć poprawie stabilności finansowej Ukrainy. Debata odbędzie się we wtorek, a głosowanie w środę.

 

 

Więcej informacji

Porządek obrad

Sesja plenarna PE na żywo via EP Live

Transmisja via EuroparlTV

Konferencje prasowe i inne wydarzenia

Strona serwisu audiowizualnego PE

EP Newshub (platforma mediów społecznościowych)

 

 

 

 

Kontakty i Redakcja Biuletynu

Cezary LEWANOWICZ

prasa-PL@europarl.europa.eu

+32 (0) 498 98 34 02

+32 2 28 30297 (Bruksela)

+33 3 881 64407 (Strasbourg)

 

 

Dorota KOLIŃSKA

prasa-PL@europarl.europa.eu

+32 (0) 498 98 32 80

+32 2 28 32198 (Bruksela)

+33 3 881 76725 (Strasbourg)

Autor: Parlament Europejski

Źródło: http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/parlament-europejski-ma-swoja-cene,2019457,4199