Aktualności

Kanthari: U źródeł zmian

2017-05-11 17:15

W środę wspólnie z Light for the World International zorganizowaliśmy pokaz filmu „Kanthari: U źródeł zmian” w reżyserii Marijina Poels’a. Ten inspirujący dokument opowiada historie osób dotkniętych wykluczeniem społecznym, które pokazują niesamowitą siłę. Będąc członkiem Komisji Rozwoju uważam, iż wspieranie oddolnych inicjatyw i osób, które chcą wprowadzać zmiany w swoich społecznościach jest kluczowe dla rozwoju.

Przed projekcją filmu głos zabrał również producent - Tomasz Kozakiewicz. Ukończył on kurs w Instytucie Kanthari w Indiach, gdzie szkoleni są liderzy przemian społecznych z całego świata. Opowiedział nam o kulisach powstania i inspiracji do stworzenia filmu.

W filmie poznajemy historie uczestników kursu Kanthari: albinoski, pochodzącej z Kenii, gdzie życie osób takich jak ona jest zagrożone ze względu na miejscowe wierzenia; wywodzącej się z masajskiej społeczności kobiety, która opracowała alternatywny rytuał inicjacji, ratując młode kobiety przed obrzezaniem; niewidomego z Ugandy, który jest właścicielem pasiek, oraz prowadzącego rodzinny dom dziecka dla sierot, których rodzice zmarli w wyniku epidemii HIV i AIDS. Historie swoich podopiecznych przedstawiają założyciele Instytutu Kanthari - Sabriye Tenberken z Niemiec i Paul Kronenberg z Holandii. W swoich społecznościach wszyscy bohaterowie filmu są osobami pełnymi społecznego zaangażowania i liderami przemian.

Następnie odbyła się debata, prowadzona przez Klausa Minihubera z Light for the World International. Marijin Poels, Hana Bekele z Ethiopian National Disability Action Network oraz działacz na rzecz osób niepełnosprawnych Théophile Nsengimana podzieli się z nami swoimi opiniami na temat filmu oraz dyskutowali na temat działalności społecznej oraz możliwości skutecznego wsparcia oddolnych inicjatyw m.in z funduszy Unii Europejskiej.