Aktualności

Święto kina w Parlamencie

2014-12-03 18:57

W dniu 2 grudnia w Parlamencie Europejskim miało miejsce prawdziwe święto kina. W godzinach porannych odbyło się współorganizowane przeze mnie śniadanie robocze z Międzynarodowym Związkiem Kin (UNIC), na którym poruszone zostały kluczowe kwestie dotyczące europejskiego sektora kinowego. W porze lunchu natomiast, miała miejsce prezentacja filmu "Ida", nominowanego do Nagrody Lux Prize, przy udziale reżysera - Pawła Pawlikowskiego.

Podczas śniadania, dyskutowaliśmy między innymi o społecznym, kulturowym i ekonomicznym wpływie europejskiego przemysłu filmowego. Zwróciliśmy także uwagę na szanse płynące ze wzrostu liczby widzów, a także na zagrożenia wynikające z piractwa. Oczywiście śniadanie to było także doskonałą platformą wymiany poglądów na temat mojego raportu "Europejski film w dobie cyfrowej".

Późniejszy koktajl oraz pokaz "Idy", Pawła Pawlikowskiego pomogły w dalszej promocji tego obrazu, będącego jednym z trzech nominowanych do Nagrody PE Lux Prize, wśród parlamentarnej publiczności. Jest to szczególnie ważne z tego względu, że to właśnie posłowie Parlamentu głosują na wybrany przez nich film. Nagroda Lux Prize przyznana zostanie dnia 17 grudnia podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Polski film ma sporą szansę na zdobycie tej prestiżowej nagrody.