Aktualności

Wymiana poglądów z Komisarzem Oettingerem

2015-01-29 13:01

Rok 2015 będzie kluczowy dla regulacji europejskich dotyczących jednolitego rynku cyfrowego. Tak wynika z informacji przekazanych na Komisji Kultury i Edukacji (CULT) przez komisarza Günthera Oettingera podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim

Europejska Nagroda im. Karola Wielkiego dla Młodzieży

2015-01-29 12:47

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie Europejska Nagroda im. Karola Wielkiego dla Młodzieży, który przeznaczony jest dla młodych ludzi, realizujących projekty ułatwiające porozumienie między obywatelami krajów europejskich. Termin wysyłania zgłoszeń upływa 23 lutego 2015 roku.

Posiedzenie Komisji Rozwoju

2015-01-23 14:06

W trakcie ostatnich posiedzeń Komisji Rozwoju (DEVE), które odbyły się w dniach 21-22 stycznia, zaprezentowałem swoją opinię dotyczącą unijnego systemu certyfikacji własnej w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw odpowiedzialnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota, pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka.

Opinia na temat konfliktu minerałów

2015-01-22 18:39

Wydaję się, że krwawe minerały to kwestia dość odległa od naszego codziennego życia. Jednak kiedy zdamy sobie sprawę, że minerały takie jak cyna, tantal, wolfram i złoto, znajdują się w większości urządzeń elektronicznych, z których korzystamy na co dzień, możemy dojść do wniosku, iż kupując tego typu urządzenia mimowolnie finansujemy konflikty i zbrojne bojówki, jak chociażby w Demokratycznej Republice Konga. Dlatego tak ważna jest kontrola nad łańcuchem dostaw tych surowców, która ma na celu przerwanie finansowania ze sprzedaży minerałów dla zbrojnych grup.

Raport na temat filmu europejskiego w dobie cyfrowej

2015-01-22 12:05

W trakcie wtorkowego posiedzenia Komisji Kultury i Edukacji zaprezentowałem projekt swojego sprawozdania w sprawie filmu europejskiego w dobie cyfrowej. Celem sprawozdania jest wspieranie europejskiego filmu, poprzez poprawę jego promocji, dystrybucji, dzięki czemu każdy obywatel Europy będzie mógł czerpać korzyści z europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Posiedzenie Komisji Kultury i Edukacji

2015-01-21 17:11

Podczas ostatniego spotkania Komisji Kultury i Edukacji, która odbyła się 20 stycznia poruszono wiele ważnych tematów, a także doszło do wymiany poglądów w ich kwestiach. Przewodnicząca rozpoczęła posiedzenie od wygłoszenia krótkiego oświadczenia dotyczącego ataku terrorystycznego na redakcję "Charlie Hebdo" w Paryżu, a jego ofiary zostały uczczone minutą ciszy.

Otwarcie biura w Krakowie

2015-01-17 15:11

W piątek 16 stycznia zostało oficjalnie uruchomione biuro poselskie Bogdana Wenty w Krakowie. Biuro mieści się przy al. Jana Pawła II 70, pomiędzy Akademią Wychowania Fizycznego a Politechniką.


Podczas otwarcia obecni byli m.in.: Róża Gräfin von Thun und Hohenstein - poseł do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele krakowskich uczelni wyższych, studenci, sympatycy Platformy Obywatelskiej RP oraz przedstawiciele mediów lokalnych. W trakcie spotkania poseł Bogdan Wenta opowiadał o swojej bieżącej pracy w Parlamencie, o wyzwaniach jakie czekają na rozwiązanie w najbliższej perspektywie. Poseł odpowiadał również na pytania gości, które dotyczyły głównie bieżącej sytuacji we Francji, perspektyw dla młodzieży a także współpracy między posłami różnych parlamentarnych frakcji.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy serdecznie za przybycie.

Podsumowanie sesji plenarnej w Strasburgu

2015-01-16 12:00

Pierwsza sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w 2015 roku odbyła się 12-15 stycznia. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schultz rozpoczął sesję od oświadczenia dotyczącego ataku terrorystycznego na redakcję "Charlie Hebdo" w Paryżu, a ofiary tego tragicznego wydarzenia zostały uczczone minutą ciszy.

Wiceprzewodniczący Intergrupy Sport

2015-01-14 17:21

W nawiązaniu do poprzedniej informacji o utworzeniu Intergrupy Sport, chciałbym poinformować o wybraniu mnie na wiceprzewodniczącego Intergrupy Sport w Parlamencie Europejskim. Wraz ze mną wiceprzewodniczącymi zostali posłowie: Emma McClarkin z Wielkiej Brytanii (EKR), Olli Rehn z Finlandii (ALDE) i Virginie Rozière z Francji (S&D).

WOŚP po raz siódmy w Brukseli

2015-01-12 17:36

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Brukseli w piątek, na dwa dni przed 23 finałem. W stolicy Belgii odbyła się licytacja i kameralny koncert. W tym roku fundacja zbiera pieniądze na diagnozowanie chorych dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz na godną opiekę medyczną dla osób starszych. Akcja wspierana była m.in. przez polską ambasadę i wojskowych.